Oficiální zastoupení Botiss Biomaterials pro ČR

Často KLADENÉ OTÁZKY

1. Co je na cerabonu® jedinečné?

cerabone® je 100% čistý kostní minerál bovinního původu, který se vyrábí unikátním patentovaným výrobním procesem o teplotě 1 200°C . (materiál BioOss® je tepelně zpracován při teplotě přibližně 300 °C.) Tento výrobní proces zajišťuje maximální bezpečnost a vede k výjimečně vysoké čistotě cerabonu®, což zajišťuje maximální objemovou stabilitu augmentovaného místa.

2. Co je jedinečné na výrobním procesu cerabonu®?

Výrobní proces cerabonu® využívá teplo (postupné ohřívání polotovaru na > 1200 ° C ) a pouze vodu ( bez chemických přísad ). (materiál BioOss® je chemicky ošetřen a zahříván na přibližně 300 ° C.) Sofistikované zpracování bovinní kosti odstraňuje všechny organické složky, jako jsou buňky a bílkoviny, což vede ke 100% čistému kostnímu minerálu. Výjimečně vysoká čistota cerabonu® byla potvrzena různými analytickými metodami.

3. Jaká je výhoda 100% čistého kostního minerálu?
Existují rozdíly ve složení mezi BioOss® a cerabone®?

Výjimečně vysoká čistota cerabonu® poskytuje maximální objemovou stabilitu, protože resorbce částic je pouze povrchová.
Díky jedinečnému procesu ošetření bovinní kosti vysokou teplotou vykazuje cerabone® velmi vysokou krystalinitu spolu s fázovou čistotou. Rychlost resorpce materiálu pro augmentaci kosti klesá v závislosti na růstu krystalů během zahřívání – čím větší jsou krystaly, tím pomalejší je resorpce.
Naproti tomu má BioOss® nižší krystalinitu a navíc vykazuje zbytkové množství 3% vody. Jeho minerální fáze také obsahuje uhličitan, který v cerabonu® není přítomen. Kvůli vyšší rozpustnosti  uhličitan zvyšuje biodegradaci augmentačního materiálu. Cerabone® proto může poskytnout vyšší objemovou stabilitu ve srovnání s BioOss®.
Částice cerabone® lze v oblasti augmentace nalézt i po letech, což zajišťuje dlouhodobou objemovou stabilitu augmentovaného místa. To bylo prokázáno dlouhodobými sledováními ve čtyřech až osmi letech 2-5.

4. Klíčové indikace: Jaké jsou výhody neresorbčních vlastností cerabone®?

Díky velmi pomalé kinetice resorpce cerabonu® je materiál ideální volbou v situacích, kde je nesmírně důležitá dlouhodobá stabilita.
V anterior oblastech čelisti, kde je kostní podpora měkké tkáně nezbytná pro dosažení optimálních estetických výsledků, podporuje dlouhodobá stabilita cerabone® dlouhodobé estetické výsledky . cerabone® je ideální biomateriál pro zachování tvaru hřebene a je specificky indikován k zakrytí a ochraně autologních nebo alogenních kostních bloků před resorpcí.
U pacientů s méně adekvátní kvalitou kostí může být cerabone® výhodný kvůli jeho vysoké objemové stabilitě.

5. Jak vypadá mikro- a makroskopická struktura cerabonu®?

cerabone® má kostní strukturu podobnou lidské kosti  6 . Jedná se o vysoce porézní materiál pro augmentaci kosti *: Makropóry umožňují rychlý růst krevních cév a buněk tvořících kosti, zatímco mikropóry podporují rychlý příjem krve kapilárním účinkem.
Skenovací elektronové mikroskopické obrázky (SEM) demonstrují vysoce strukturovaný povrch cerabone®. Hrubý, hydrofilní povrch usnadňuje adhezi signálních proteinů a buněk z krve. Adherující osteoblasty mohou iniciovat tvorbu kostní matrice, což vede k kostní integraci částic.

* Pórovitost ~ 65-80% a střední velikost pórů ~ 600-900 μm7

Trabekulární (spongiózní) kostní struktura částice cerabone®

Elektronový mikroskopický detail zobrazující hrubý povrch cerabonu®

Průřez částice cerabone® (μ-CT) odhalující lamelární strukturu cerabone®

6. Je cerabone® hydrofilní?
Proč je hydrofilnost důležitým faktorem materiálu pro augmentaci kosti?

Ano! Hrubý povrch a trojrozměrná síť pórů cerabonu® vedou k vynikající hydrofilitě, která se ukázala být lepší ve srovnání s jinými materiály pro augmentace kosti 8. Efektivní absorpce krve materiálu cerabone® je demonstrována v tomto videu:
https: // www.youtube.com/watch?v=oSYYaPMoZBY.
Silný kapilární účinek umožňuje rychlý a efektivní průnik tekutin, krve a proteinů do trojrozměrné trabekulární sítě částic. cerabone® se váže a postupně uvolňuje signální molekuly z krve, čímž poskytuje dlouhodobý depotní účinek.
Navíc po hydrataci se částice slepí, což usnadní jejich aplikaci na místo defektu (viz následující).

7.  Je cerabone® lepivý?

Ano, částice cerabone® po hydrataci dobře drží pohromadě. Někteří kliničtí uživatelé, kteří znají neslinuté materiály, však mohou mít pocit, že částice cerabonu® nejsou tak „lepivé“ jako částice BioOss®. Toto vnímání může být způsobeno menší velikostí částic BioOss®, tj. Větším rozsahem velikosti malých granulí BioOss® (0,25 – 1,0 mm pro BioOss® ve srovnání s 0,5 – 1,0 mm pro cerabone®). Smícháním malých částic s tekutinami lze dosáhnout jiné konzistence ve srovnání s velkými částicemi.
Velikost částic cerabone® umožňuje ponechat dostatečný prostor mezi částicemi pro novou tvorbu kostí. Protože je cerabone® neresorbovatelný, je tvorba vitální kosti mezi částicemi nesmírně důležitá. Tyto malé části mohou blokovat mezičásticové mezery a prostory.

8. Co se stane s cerabone® po implementaci do kosti?

Vzhledem ke struktuře materiálu cerabone® který je podobný lidské kosti začíná tvorba nové vlastní kosti brzy po aplikaci (3–6 týdnů).
Během tvorby krevní sraženiny se na povrch lešení váží různé typy buněk zapojených do kaskády hojení ran a růstové faktory pocházející z oblasti rány. Prekurzorové buňky se diferencují na osteoblasty a začínají produkovat novou kostní matrici.
Po několika měsících (6-9 měsících) jsou částice cerabonu® integrovány do nově vytvořené kostní matrice a povrch je zcela pokryt novou mineralizovanou kostí, což vede k dlouhodobě stabilní situaci kosti.

Histologie biopsie trefinu provedená šest měsíců po augmentaci sinus lift cerabone® (šedá) ukazující vynikající integraci částic cerabone® do nově vytvořené kosti (modrá).

9. Kdy je možné provést opětovný chirurgický vstup / umístění implantátu do kosti?

Částice se zcela integrují v 6 měsících do nově vytvořené kostní matrice 9 .
Proto by měla být udržována alespoň šestiměsíční fáze hojení, aby byla zajištěna stabilní integrace částic. U menších defektů může být doba hojení kratší. Je možný i dřívější opětovný vstup, tj. zhruba po čtyřech měsících, pokud je cerabone® smíchán s autologní nebo alogenní kostí.

10.  Pro jaké indikace se doporučují dvě velikosti kostního granulátu cerabone®?

Jemný granulát s menšími granulemi je zvláště vhodný například pro augmentaci v estetické oblasti nebo vyplnění menších mezer v kosti, okolo implantátu, kostního bloku, při augmentaci alveolu, extrakční rány a pod. Malé částice se také více používají k regeneraci menších defektů a intraoseálních defektů.
Velké částice jsou více vhodné pro velké objemové defekty (např. sinus lift). Kromě většího objemu je mezi velkými částicemi více prostoru, což umožňuje lepší revaskularizaci takovýchto větších defektů.

11. Jak mohu porovnat objem cerabonu® s hmotností BioOss®?

K určení požadovaného množství augmentačního materiálu je důležité odhadnout velikost defektu a pro tuto velikost odhadnout požadovaný objem potřebný k vyplnění tohoto defektu. Proto by měl ošetřující sledovat informaci o objemu materiálu v cc (ml) místo informace o hmotnosti materiálu (v gramech).
Nejmenší balení cerabone® (0,5 ml (ml)) odpovídá nejmenšímu balení BioOss® (0,25 g), protože má objem 0,5 ml (ml).
Pro velké částice neexistuje žádný přímý ekvivalent pro cerabone®, protože 0,5 g velkých částic materiálu BioOss® (1,0 – 2,0 mm) má objem 1,5 ml (ml). Můžete si vybrat buď 1 ml (ml) nebo 2 ml (ml) cerabone®.

Objem balení BioOss® najdete také v ceníku Geistlich.

12. Co když se částice cerabone® objeví v měkké tkáni?

Pokud augmentované místo v kosti (nebo augmentovaná extrakční rána) nebylo nebo bylo neúplně překryto membránou, nebo pokud se membrána kvůli expozici příliš rychle resorbovala, lze někdy zpozorovat granule ve sliznici.
Částice v měkké tkáni nepředstavují pro pacienta žádné riziko a neovlivňují nepříznivě proces hojení, protože jejich vzhled není spojen se zánětem.
– Částice viditelné v povrchové části sliznice odrostou pryč.
– Částice na vnitřní straně chlopně, viditelné v době opětovného vstupu, lze odstranit pinzetou kleštěmi a pod. Také mohou být odškrábány pryč volné částice v nejvíce koronální části místa augmentace, které nejsou zanořeny v kostní matrici.

Aby se zabránilo migraci částic , je nanejvýš důležité stabilizovat roubovací oblast překrytím membránou . Výhodou může být fixace membrány (např. Kolíky). Kromě toho smíchání částic s PRF nebo kyselinou hyaluronovou může také pomoci stabilizovat částice.

13. Je cerabone® bezpečný produkt?

Ano! Z důvodu výběru suroviny ( skotu určeného pro potravinářský průmysl ) a jedinečného výrobního procesu (zahřátí na > 1200 ° C ) lze cerabone® považovat za zcela bezpečný produkt :
– Proces ohřevu odstraní všechny organické složky, včetně potenciální bakterie, viry a priony.
– Zahřívání nad 800 ° C zajišťuje úplnou inaktivaci infekčnosti potenciálních prionů 10-13 .
– Země původu skotu používaného k výrobě cerabonu® jsou podle Světové organizace pro zdraví zvířat „uznány jako země se zanedbatelným rizikem BSE“ (rezoluce OIE č. 20, 27. května 2016).
– Kromě toho je svalová a kosterní tkáň krav klasifikována jako tkáň bez prokázaného rizika BSE infekčnosti nebo prionů (PrPTSE) WHO (WHO Tables in Tissue Infectivity Distribution in Transmissionible Spongiform Encephalopathies, 2010).

cerabone® a jeho výrobní procesy splňují všechny směrnice a bezpečnostní předpisy Německa a EU pro materiál ze skotu na augmentace kosti, včetně DIN EN ISO 22442-1, DIN EN ISO 22442-2 a DIN EN ISO 22442-3. Konečný produkt je gama-sterilizován a uložen v obalu s dvojitou sterilní bariérou .

14. Může být zánětlivá reakce pacienta (otok, zarudnutí)
způsobena alergickou reakcí na materiál?

cerabone® je 100% čistý kostní minerál, protože všechny organické složky včetně antigenních složek jsou při výrobě bezpečně odstraněny během procesu ošetření vysokou teplotou 1 .
Alergické reakce lze prakticky vyloučit. Produkt je dodáván sterilní.
Z našich zkušeností se většina problémů objevuje kvůli alergickým reakcím na antibiotika nebo kvůli kontaminaci materiálu slinami před implantací.
V případě komplikací se však zákazníkům doporučuje podat stížnost.
Stížnost musí obsahovat kód produktu a číslo šarže aplikovaného materiálu (materiálů), popis problému a vzniklých problémů

15. Jak dlouho se cerabone® používá
v regenerativní medicíně?

cerabone® je na trhu od roku 2002 a je distribuován ve více jak 100 zemích celého světa . Úspěšně se aplikuje u více než 1 milionu pacientů
v regenerativní stomatologii a již více než 15 let se používá také v různých lékařských aplikacích (např. kraniofaciální chirurgie, onkologie a chirurgie rukou a páteře).

LITERATURA

1. Tadic, D. and Epple, M. (2004), “A thorough physicochemical characterisation of 14 calcium phosphate-based bone substitution materials in comparison to natural bone”, Biomaterials, Vol. 25 No. 6, pp. 987–994.

2. Riachi, F., Naaman, N., Tabarani, C., Aboelsaad, N., Aboushelib, M.N., Berberi, A. and Salameh, Z. (2012), “Influence of material properties on rate of 
resorption of two bone graft materials after sinus lift using radio graphic assessment”, International journal of dentistry, Vol. 2012, p. 737262.

3. Lorean A, Mazor Z, Barbu H, Mijiritsky E, Levin L (2014) „Nasal Floor Elevation Combined with Dental Implant Placement: A Long-Term Report of up to 
86 Months“, Int J Oral Maxillofac Implants 29 (3), 705-708. May-Jun 2014.

4. Tawil G, Barbeck M, Unger R, Tawil P, Witte F. Sinus Floor Elevation Using the Lateral Approach and Window Repositioning and a Xenogeneic Bone Substitute 
as a Grafting Material: A Histologic, Histomorphometric, and Radiographic Analysis. Int J Oral Maxillofac Implants. 2018 September/October;33(5):1089–1096.

5. Tawil G, Tawil P, Khairallah A. Sinus Floor Elevation Using the Lateral Approach and Bone Window RepositioningI: Clinical and Radiographic Results in 102 
Consecutively Treated Patients Followed from 1 to 5 Years. Int J Oral Maxillofac Implants. 2016 Jul-Aug;31(4):827-34.

6. Tadic, D., Beckmann F., Donath T and Epple M. Comparison of different methods for the preparation of porous bone substitution materials and structural 
investigations by synchrotron μ-computer tomography. Mat.-wiss. u. Werkstofftech. 2004, 35, No. 4.

7. Seidel, P. and Dingeldein, E. (2004), “Cerabone®– eine Spongiosa-Keramik bovinen Ursprungs”, Materialwissenschaft und Werkstofftechnik, 
Vol. 35 No. 4, pp. 208–212.

8. Trajkovski B., Jaunic, M., Müller W.H., Beuer F., Zafiropoulos G.-G. and Houshmand A. Hydrophilicity, Viscoelastic, and Physico chemical Properties 
Variations in Dental Bone Grafting Substitutes. Materials 2018, 11(2), 215.

9. Rothamel D, Schwarz F, Fienitz T, Smeets R, Dreiseidler T, Ritter L, Happe A, Zöller J. Biocompatibility and biodegradation of a native porcine pericardium 
membrane: results of in vitro and in vivo examinations. Int J Oral Maxillofac Implants. 2012 Jan-Feb;27(1):146-54.

10. Becker, Organikum, Ambrosius Verlag, Leipzig 1993.


11. Morrison, Boyd, VCH 1986.


12. Murugan R, Panduranga Rao K, Sampath Kumar T S. Heat-deproteinated xenogeneic bone from slaughterhouse waste: Physico-chemical properties. 
Bulletin of Materials Science 2003;26(5):523-528.

13. Brown, P., Rau, E.H., Johnson, B.K., Bacote, A.E., Gibbs, C.J. and Gajdusek, D.C. (2000), “New studies on the heat resistance of hamster-adapted scrapie 
agent: threshold survival after ashing at 600 degrees C suggests an inorganic template of replication”, Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Vol. 97 No. 7, pp. 3418–3421.